1

Neglebidende finale venter kvinder

AAIF nyheder
4. oktober 2011 - 19:55 af: Bruno Hansen

I Serie 2 Kvinder er der stor kamp om oprykningspladserne. Kun 12 ud af 19 af holdene på førstepladsen rykker nemlig op ? og kun ganske få point adskiller dem.

I kvindernes Serie 2 nærmer sæsonafslutningen sig efterhånden i horisonten, men kun få hold kan tillade sig at hvile på lauerbærene.

Selv om man ligger på førstepladsen i sin pulje, er det nemlig langt fra sikkert, at man kan indkassere billet til Serie 1 i foråret. Der er således kun plads til de 12 bedste førstepladser ud af i alt 19 mulige.

Hvor de fem allerbedste rykker direkte op, skal de 14 dårligste førstepladser ud i kvalkampe for at komme i Serie 1.

To hold med max-point

Den aktuelle stilling i oprykningsregnskabet viser, at der stadig er masser at spille om i de sidste to runder.

Kun Aabybro IF og Hedensted IF har fået de maksimale 24 point efter sæsonens første otte kampe, mens B52/Aalborg følger lige efter med 22 point og en målscore på 48-3.

Herefter ligger et felt med hele 11 hold, som hver især har sat tre point til i forhold til de to førerhold.

De syv kvalkampe - som skal afgøre, hvem der tager de sidste oprykningspladser - bliver spillet den 23. oktober kl. 14 på neutral bane.

AaIF Nyheder
AaIF/SparNord TOUR2012 - lørdag d. 9. juni
Så er det igen tid til at få smurt cykelkæden eller kridtet løbeskoene. Alle ungdomshold inviteres til en udfordrende time lørdag d. 9. juni kl. 14:00 til 15:00.
Indbetaling af kontingent forår 2012
En elektronisk indbetalingsløsning afløser nu de gamle girokort. Frist for indbetaling af kontingent for foråret 2012 er fredag den 1. juni 2012. Klik på "Klub Info" i menuen ovenfor og herunder "Kontingent"
Hjælperarrangement Nørhalne Cup søndag den 20. maj kl. 17.00
Uden alle de frivillige kræfter som vi har i AAIF, ville det ikke være muligt at afvikle Nørhalne Cup. Som en stor tak inviteres alle de frivillige til spisning i klubben - klik her!